Festivalul Regional "Hristos a Înviat"

26.04.2018 09:59

Festivalul regional al cântecelor pascale

Pe data de 21 aprilie 2018 elevii Şcolii au participat la festivalul regional al cântecelor pascale, care s-a desfăşurat în sala festivă a Şcolii Profesionale din Rîşcani. Ansamblul folcloric al  şcolii, în componenţa elevilor Burlaca Cristian, Berega Oxana, Iaghilov Tatiana, Prisăcaru Evelina, Oaieneagră Marina, Darii Maria, Armaşu Mihaela, Şarban Ana au prezentat un program de cântece populare.

Membrii ansamblului erau îmbrăcaţi în costume naţionale, confecţionate de elevii şcoliii. După părerea participanţilor la concurs interpretarea cântecelor populare este cel mai bun mijloc de păstrare şi promovare a tradiţiilor strămoşilor.

În cadrul festivalului s-a desfăşurat şi expoziţia confecţiilor. Aici s-au demonstrat ouă condeiate, cozonacul tradiţional, mieluşei, icoane brodate în cruciuliţă şi cusute cu biser.