Oră publică la instruirea practică

27.02.2019 20:16

Doamna Belciuc Natalia a promovat ora publică la instruirea practică în grupa 1 BC (bucătar-chelner). Tematica lecției a fost ”Bucate din ouă”. Elevilor li s-a explicat prelucrarea primară a oului, metodele de verificare a prospețimii oului, apoi felurile de bucate ce se pot prepara din ou. Lecția a fost proiectată și promovată după modelul 5D. Elevilor li s-a demonstrat cum se prepară oul-pașot, apoi cu ajutorul ghidului de performanță, această bucată a fost preparată de un elev sub supravegherea maistrului. În timpul orei au fost folosite metode moderne de predare, studiu de caz, filmulețe la temă, fișele ilustrative. Elevii au participat activ la sarcinile propuse, și au rămas plăcut impresionați de cele prezentate.